Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu düşük olan herkesin aklında bir soru bulunmaktadır; kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notunu yükseltmeyi hedefleyen herkes; belli başlı işlemleri gerçekleştirmelidir. Bunların başında; kredi notunun düşmesine sebep olan borcun kapatılması gelmektedir. Bu borcun tamamının kapatılamayacağı durumlarda, birkaç ay boyunca taksitlerin aksatılmadan, gününde ödenmesi gerekmektedir. Bu uygulamadan belli bir süre sonra; kredi notunun artış göstereceği bilinmektedir. Kredi notunu yükseltmek için; borçların zamanında ödenmesi kadar, bankalarda belli bir tutarda para bulundurmak da yararlı olacaktır. Belgelenebilir ek gelirlerin ispatı da kredi notunun yükseltilmesinde etkili olmaktadır.

Kredi Notu Ne Zaman Yükselir?

Yapılan gününde ödemelerden sonra, bir ay sonraki dönemde kredi notunda artış görülebilmektedir. Bunun yanında en kesin sonucun; olumlu işlemlerden iki ay sonra görüldüğü bilinmektedir. Bu sebeple kredi notu düşük olanların sabırla borçlarını gününde ödemeleri gerekmektedir. Kredi notunun yükselmesi için, belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Gününde ödenen borçtan sonra ertesi gün, puana her hangi bir yansıma olmayacaktır. Mümkünse bir sonraki ay kredi notunun öğrenilmesi yararlı olacaktır.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi notu, kredi kullanmaya yetecek seviyede olmayanların, öncelikle bu notu yükseltmeleri gerekmektedir. Kredi notunu düşüren sebeplerin ortadan kaldırılmasından sonra, bir sonraki dönemde bu notun artış gösterdiği bilinmektedir. Kredi notunu yükseltmek için öncelikle; kullanılan bir kredi varsa, taksitlerinin gününde ödenmesi, kredi kartlarının mümkünse dönem borçları, mümkün değilse asgari ödeme tutarları gününde ödenmelidir. Bu gününde ödemelerden belli bir süre sonra, kredi notunun yükselişe geçtiği gözlemlenmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Herkesin bankalar tarafından değerlendirmeye alınan bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kredi notunun risk sınıfına göre; kredi kullanabilme olanağı sunulmaktadır. Sahip olunan kredi notuna göre kredi kullanılabildiği için; öncelikle bu notun ne olduğunu bilmek yararlı olacaktır. Bu sayede her ay değişen nota göre başvuru yapılabilmektedir. Vodafone, Türkcell ve Türk Telekom telefon operatörlerinin findeks kredi notu öğrenme hizmetleri kullanılarak bilgi sahibi olunabilmektedir. Cep telefonu servis sağlayıcılar bu hizmeti belli bir bedel karşılığı müşterilerine sunmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir